باداب سورت چشمهٔ پلکانی تراورتنی بی‌نظیر در ایران و کم‌نظیر در جهان است که واقع در روستای ارست بخش چهاردانگه‌ی شهرستان ساری می‌باشد. این چشمه توسط سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۷ پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. ثبت جهانی این باداب نیز پس از پاموک‌کاله ترکیه، به عنوان دومین چشمهٔ آب شور جهان بوده است. سال‌ها پیش روستایی به نام سورت در نزدیکی باداب وجود داشته که امروزه از میان رفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، این چشمه‌های پلکانی شاید حدود ۶ سال باشد که در میان گردشگران شناخته شده است. اما از زمانی که شایعه شفابخش بودن املاح معدنی در آب این چشمه‌ها پیچید، مردم خواستند به چشمه‌ها رفته و تنی به آب بزدند. برخی از گردشگران با خودروی شخصی روی چشمه‌ها رفتند بی توجه به اینکه خاک و سنگ‌های رسوبی این چشمه‌ها مقاومت ندارند.برخی چشمه‌های پلکانی را با پارک اشتباه گرفته و آنجا را پاتوقی برای تفریحات آخر هفته می‌دانند که می توانند روی آن رفته و بساط ذغال و جوجه کباب را راه بیندازند! هنوز هم می توان آثار این خوش گذرانی‌ها را روی چشمه ها دید.

آثار تخریبی حضور گردشگران روی چشمه‌های باداب سورت مانده و این درحالی است که در این محدوده جای عوامل سازمان محیط زیست برای نگهداری از این پدیده زمین شناسی خالی است. به تعبیر دیگر این محدوده گردشگری متولی ندارد.قرار بود آن را به بخش خصوصی واگذار کنند تا بتواند هم آنجا را از نظر امکانات گردشگری تجهیز کند و هم اینکه برای ورود گردشگران ضوابطی بگذارد و یا ورودی بگیرد در عین حال مراقب رفتار برخی از گردشگران باشد، اما این اتفاق مدتهاست که در حال بررسی است و هر بار مسئولان اداره کل میراث فرهنگی استان مازندران فقط وعده رسیدگی به آن را می دهد. از سوی دیگر مردم روستا و حتی شورای روستای مالخواست و اروست خواسته‌اند که سرمایه گذار این منطقه گردشگری حتما از اهالی روستا باشد.

شهلا رمضانی یکی از اهالی روستای مالخواست است که هر از گاهی به همراه همکلاسی‌هایش به این منطقه گردشگری می‌آید او به خبرنگار مهر می‌گوید: برخی از گردشگرانی که به این روستا می آیند حریم روستا و مردمش را رعایت نمی‌کنند.وی معتقد است: نوع پوشش و نوع رفتار گردشگران، برخی از روستاییان را آزار می‌دهد چون فرهنگ روستاییان با شهری‌ها متفاوت است مردم روستا رعایت برخی از مسائل را به فرزندانشان یاد می‌دهند اما گردشگران با خود فرهنگی را به روستا می آورند که برای آنها ضد فرهنگ محسوب می‌شود.وی ادامه می‌دهد: نه فقط گردشگران بلکه مردم روستاهای اطراف که چشمه‌ها را متعلق به خودشان می‌دانند هم به آن آسیب می زنند. ما بارها و بارها دیده‌ایم که موتور سواران روی چشمه‌ها رفته و لبه چشمه را تخریب می‌کنند.

گاهی حتی مردم با نیسان روی این محوطه می آیند و عکس یادگاری می‌گیرند! انگار با موتور و نیسان رفتن روی چشمه ها افتخار است که آنها سلفی هم می گیرند. درحالی که نمی دانند اگر این چشمه ها وجود نداشت، ما در روستا دیگر چیزی برای افتخار نداشتیم.حضور گردشگران در این محوطه به قدری مخرب بوده که شهریور ماه امسال شورای تامین شهرستان ساری، ورود به چشمه‌های «باداب‌سورت» را ممنوع اعلام کرد.

مردم روستای اروست و مالخواست می‌گویند که در پایان هفته حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ دستگاه خودرو به این منطقه می‌آید و آنها شاهد از بین رفتن این چشمه‌های بی نظیر پلکانی هستند که نمونه اش در جهان کم نظیر است. به همین دلیل اداره کل میراث فرهنگی استان مازندران روی ممنوعیت حضور گردشگران اصرار کرد.از سوی دیگر در این مدت ۷۴ هکتار از اطراف چشمه‌ها برای عدم حضور گردشگر در این اطراف فنس کشی شد همچنین نیروهای یگان حفاظت از محیط زیست هم هر از گاهی به این چشمه ها در آخر هفته سر می زدند اما مردم به تذکرهای آنان بی اعتنا بودند و حتی گاهی مخالفت می کردند.اکنون نیز تعداد کمی از جوانان روستای اروست و مالخواست هستند که هر از گاهی به این منطقه آمده و اگر گردشگرانی را ببینند که روی چشمه‌ها رفته اند به انها تذکر می‌دهند اما تذکر آنها گاهی ممکن است موجب ناراحتی گردشگران شود.ب

ا این وجود حضور گردشگران آن هم در قالب تور در حال حاضر متوقف شده است. چون اداره کل میراث فرهنگی استان مازندران در نامه‌ای به مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نوشته تا به آژانس‌ها و تورها ابلاغ شود که بازدید از چشمه‌های باداب‌سورت را فعلا در برنامه سفر خود وارد نکنند.تنها حضور گردشگران و ورود خودروهای شخصی و موتورسیکلت نیست که چشمه‌های پلکانی باداب سورت را تهدید می‌کند، چند سالی است که خشکسالی هم موجب خشک شدن این چشمه‌ها شده در این خشکسالی، وجود معدن سنگ تراول تن نیز بی تاثیر نبود.