چشمه بلقیس باغی است نزدیک شهر چرام استان کهکیلویه و بویراحمد  و در اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی احداث شده‌است.

تاریخچه نام گذاری این باغ به نام چشمه بلقیس به گفته محمد چرامی از بنیان گذاران بنای فعلی باغ به زمانی که باغ به شکل امروزی احداث گردید برمیگردد، زمانی که ساخت بنای کنونی باغ به پایان رسید به جهت اینکه بلقیس در اساطیر ایرانی نماد زیبایی بود برای این باغ نام بلقیس انتخاب شد که بعدا به نام چشمه بلقیس معروف شد.

باغ چشمه بلقیس تا قبل از سال ۱۳۲۳ یک بیشه زار از درختان بید و زبان گنجشک بود و در سال ۱۳۲۳ کار احداث باغ به شکل امروزی اغاز شد، ابتدا درختان بید و سایر علف ها و بوته های هرز ریشه کن شدند و سپس اب چشمه های موجود در باغ با لوله گذاری هدایت شد و جویبار ها ساخته شدند، پس باغ سنگ فرش شد و کلکسیونی از درختان زینتی به روش های مختلفی تهیه گردیده و در باغ کاشته شد.

در وسط باغ گودالی وجود داشت که حین حفاری و ساخت حوض مرکزی در ان گودال بقایای حوض قدیمی پیدا شد که مربوط به معماری قدیمی ان میباشد. کار احداث باغ کنونی در سال ۱۳۳۶ پایان یافت.

در سال ۱۳۹۳ مجددا باغ نوسازی شد که حین این نوسازی ابشار مصنوعی و پل های شیشه ای، نوسازی حوض مرکزی و همچنین افزایش تعداد سکوهای مخصوص اسکان خانواده در داخل باغ و در کنار باغ آلاچیق هایی برای اسکان شبانه روزی مسافران ایجاد گردید.

این باغ توسط فوران آب چشمه‌های اصلی و چندین چشمهٔ فرعی آبیاری می‌شود. آب این چشمه ها بوسیله لوله هایی که جهت کنترل اب انها کار گذاشته شده در نهرهایی کوچک و بزرگ در باغ جریان می‌یابد که در نهایت رودخانه باغ، حوض مرکزی و حوضچه های باغ و جوی های تغذیه باغ را میسازند.

این باغ مساحتی در حدود ۵۵۴۰۲ متر مربع دارد. در این باغ گیاهان مختلفی وجود دارد که در دو دسته درختان، گیاه زینتی و گل ها دسته بندی مشوند. درختان باغ به دو دسته درختان میوه دارد از جمله گردو، گلابی، سیب، لیمو ترش، خرمالو، پرتقال، نارنگی، انجیر، انگور، توت، نارنج و نخل و درختان زینتی دسته بندی میشوند.