به گزارش خبرگزاری مهر، متأسفانه بروز آتش‌سوزی‌های متوالی در استان کرمان طی ماه‌های اخیر در جنگل‌ها واقعیتی تلخ است که منابع طبیعی استان را نشانه رفته و هرروز نیز بر گستره آن افزوده می‌شوداما متأسفانه بروز آتش‌سوزی‌های متوالی در استان کرمان طی ماه‌های اخیر در جنگل‌ها واقعیتی تلخ است که منابع طبیعی استان را نشانه رفته و هرروز نیز بر گستره آن افزوده می‌شود. بطوریکه طبق اعلام منابع رسمی در برخی موارد این آتش‌سوزی‌ها توسط افراد سودجو برای زمین‌خواری و تصرف زمین‌های سوخته توسط زمین‌خواران انجام می‌شود.

اما مهم‌ترین عامل آتش‌سوزی در کرمان گردشگران و عشایر و دامداران محسوب می‌شود در آتش‌سوزی دو روز گذشته در جنگل گناورکان در بخش گوغر نیز همین امر روی داد و تعدادی گردشگر با روشن کردن آتش و ترک منطقه جنگلی موجب شدند هکتارهای جنگل به خاکستر تبدیل شود.

طبق گفته مردم محلی گوغر تنها امکاناتی که برای اطفاء حریق در این منطقه وجود دارد بیل و کلنگ مردم محلی است. یکی از اعضای شورای محلی منطقه نیز گفته است که یگان حفاظت نیز در این منطقه تنها یک نیروی مستقر دارد که تنها یک موتور و یک بیل دارد و در صورت بروز آتش‌سوزی بلافاصله به مردم و مسئولان خبر می‌دهد.

مردم روستاهای گوغر این روزها با توجه به حضور بیشتر گردشگران به این منطقه گوش‌به‌زنگ بلند گوی مساجد هستند که برای خاموش کردن جنگل‌ها از مردم کمک می‌خواهد. بنا به اعلام شورای منطقه در سال جاری هشت مورد آتش سوری در گوغر روی‌داده است و هر بار هم این مردم بودند که برای خاموشی آتش اقدام کردند اما درنهایت به دلیل نبود امکانات بخش‌های زیادی از جنگل‌های بادام از بین رفته است.

مسئول یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان بافت نیز در جمع خبرنگاران ضمن ابراز نگرانی از روند آتش‌سوزی‌هایی که در عرصه‌های جنگلی روی می‌دهد خواستار تجهیز یگان حفاظت در این منطقه شد و افزود: گوغر از مهم‌ترین منابع جنگلی و بکر منطقه است. استان کرمان در سال جاری به دلیل گرمای هوا در استان‌های مجاور مکانی برای حضور هزاران گردشگر شده‌است.

طی ماه‌های اخیر و با حضور گردشگران غیربومی از شهرهای مختلف شاهد افزایش تعداد آتش‌سوزی‌ها و صدمه به داشته‌های طبیعی استان هستیم که به دلیل عدم برنامه‌ریزی و نظارت برای این بخش از گردشگران متأسفانه گردشگری غیرمسئولانه نیز افزایش‌یافته است که یکی از نمادهای این پدیده افزایش تعداد آتش سوزی ها در عرصه های طبیعی است.